Archiwum kategorii ‘Rok szkolny 2008/2009’

SPOTKANIE Z TWÓRCĄ LUDOWYM CZESŁAWEM MAJEM

niedziela, 14 marzec 2010

7 marca 2009 r. odbyło się spotkanie z ludowym twórcą z Motycza, wielokrotnym laureatem ogólnopolskich konkursów literackich, panem Czesławem Majem. W spotkaniu, które miało miejsce w domu poety, uczestniczyły: dyrektor szkoły p. Jadwiga Młynarska oraz nauczycielki – p. Danuta Banaszek i Violetta Pieczykolan.

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ.

niedziela, 14 marzec 2010

W styczniu 2009 roku w naszej szkole rozpoczął się cykl szkoleń dla dzieci z pierwszej pomocy objęty patronatem WOŚP “Ratujemy i uczymy ratować”;. Program  ,,Ratujemy i Uczymy Ratować” został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej RP.
Program “Ratujemy i uczymy ratować” powstał dzięki Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka i jest adresowany do wszystkich nauczycieli i uczniów klas I-III.
Pierwsza pomoc to bardzo niezbędna umiejętność i znajomość jej przyda się każdemu. Dlatego też w naszej szkole również zostali przeszkoleni również uczniowie klas IV-VI.
Program swym zakresem obejmuje tematy:

  • Bezpieczeństwo,
  • Sprawdzanie przytomności,
  • Wzywanie pomocy,
  • Sprawdzanie oddechu,
  • Ustalanie nieprzytomnego w pozycji bocznej,
  • Oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej,
  • Łańcuch przeżycia.

Nauczyciele – pani Katarzyna Karbowniczek i Barbara Bukryj przeszły specjalne szkolenie zorganizowane  przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Szkoła otrzymała także  materiały i pomoce (fantomy, książki dla dzieci, tekturowe telefony komórkowe itp.) niezbędne do nauki podstawowych czynności ratujących życie.
Uczniowie starszej i młodszej grupy wiekowej uczyli się jak zapewnić bezpieczeństwo poszkodowanemu, jak sprawdzić czy jest przytomny, ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i jak wezwać pomoc. Starsze dzieci oprócz ww. czynności uczyły się oddechów ratowniczych i uciskania klatki piersiowej.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie wykonywali zadania, stawiali mnóstwo dodatkowych  pytań. W efekcie wykazali się dobrą znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy nie tylko w teorii ale także w praktyce.
Na zakończenie cyklu zajęć “Uczymy się ratować” uczniowie zdali swój pierwszy egzamin z pierwszej pomocy. Uczniowie udowodnili, że dużo wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy i potrafią przeprowadzić wszystkie podstawowe czynności ratujące życie.
Zdobyli certyfikat i odznakę “Jestem małym ratownikiem”.
Mam nadzieję, że podjęte działania zaowocują w przyszłości tym, że uczniowie nie będą reagowali zażenowaniem, zszokowaniem i odrazą w sytuacji, gdy ktoś w otoczeniu będzie potrzebował pierwszej pomocy.

mgr Katarzyna Karbowniczek

Dzień Ziemi

niedziela, 14 marzec 2010

W tym roku Dzień Ziemi obchodzony był pod hasłem „Sprzątajmy świat, segregujmy odpady”.
Krótką inscenizację z tej okazji przygotowała klasa IV, pod opieką nauczyciela języka polskiego p. V. Pieczykolan. Uczniowie przedstawili „Ekologiczne opowieści Babci Gramatyki”.
Babcia Gramatyka przedstawiła, jak zmienia się świat, jak pięknieje, gdy jej wnuczęta – „Części mowy” i „Przypadki” dbają o przyrodę – sprzątają najbliższą okolicę, wyrzucają śmieci do specjalnych pojemników.

Subskrybuj kanał RSS