Archiwum kategorii ‘Rok szkolny 2010/2011’

MOTYCZ-OAZA CISZY I SPOKOJU

niedziela, 26 czerwiec 2011

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Motyczu biorą udział w różnych zajęciach pozalekcyjnych. Jedną z licznych propozycji jest Koło Przyrodnicze.

W roku szkolnym 2010/2011 członkowie Koła brali udział w realizacji przedsięwzięcia „Mały przyrodnik”. W ramach tych prac realizowali projekt „Motycz – oaza ciszy i spokoju”.

W przedsięwzięciu udział brali uczniowie klasy piątej i szóstej. Ich praca polegała na zgromadzeniu dokumentacji fotograficznej prezentującej wieś Motycz. Podczas wyjść wspólnych, jak również pracy indywidualnej członkowie Koła zebrali bogaty materiał fotograficzny świadczący o tym, że Motycz to piękne miejsce na Ziemi.

W załączeniu prezentujemy zdjęcia przedstawiające miejsca oglądane codziennie, a przez to często zupełnie nie zauważane. Miejsca, które robią wrażenie na osobach postronnych, a dla rdzennych mieszkańcach Motycza są codziennością.

Prezentowane fotografie stanowią niewielką część zgromadzonego przez uczniów materiału.

Znacznie więcej zdjęć prezentowanych jest na wystawie fotograficznej w Szkole Podstawowej w Motyczu.

Wybrane fotografie będą ilustracją broszury „Motycz – oaza ciszy i spokoju”, która będzie prezentowała walory krajobrazowe Motycza.

Opiekun Koła Przyrodniczego

M. Jaroszyńska

030DSC05367DSC05486

A w sercu ciągle maj…

poniedziałek, 6 czerwiec 2011

Motycz, 16 stycznia 2011r.

A W SERCU CIAGLE MAJ…

SS853416

Dzień seniora w naszej szkole odbył się już jedenasty raz. Kolejny raz było wiele wzruszeń, najlepszych życzeń, serdeczności…

SS853423

W tym roku był to dzień poświęcony głownie jednemu Seniorowi – Jubilatowi Panu Czesławowi Majowi .

SS853418

Jest to w Motyczu postać szczególna – Poeta, miłośnik Ziemi Motyckiej, znawca jej historii, piewca tradycji, społecznik z powołania. Jego twórczość, zarówno ta poetycka jak i prozatorska jest bardzo mocno związana z Motyczem, jego mieszkańcami i jego bogatą historią.

Drukiem ukazały się jego książki :

„Zawieruchy” Gawędy, legendy i wspomnienia z Motycza, Lublin 1994

„Z pamięci utkane”- Motyckie wspomnienia i opowieści. Lublin 2002

„Ścieżką przez Motycz” Lublin 2010.

SS853419

To dzięki Jego talentowi, wspaniałej pamięci i wielkiej miłości do tej Małej Ojczyzny, ocalały od zapomnienia motyckie bajania, przysłowia. W gawędach , legendach, wspomnieniach , lirykach autor opowiada o swoich sąsiadach ale i wędrownych dziadach, bajarzach. Wydarzenia autentyczne mieszają się z fikcyjnymi. Wszystkie te elementy składają się na ogromną wartość historyczną całej twórczości, opiewają bowiem uroki, czar i smutki minionego świata, minionego czasu – czasu dzieciństwa i młodości autora, często biednych ale pełnych wzajemnej życzliwości , chęci do pracy, otwartych na drugiego człowieka.

Różnorodność twórczości świadczy o ogromnej wrażliwości autora. Dla niego najważniejsze rzeczy dzieją się tuż obok. Przenosi na papier osobiste doświadczenia z pasją dokumentalisty. Doskonale zdaje sobie sprawę z przemijania czasu, Stara się być strażnikiem pamięci zwłaszcza lokalnej i udaje mu się to doskonale. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród.

Czesław Maj był też społecznikiem, działał na rzecz kultury środowiskowej. Założył zespół ludowy Rola ,pisał dla niego pełne humoru teksty piosenek i sztuk teatralnych , doskonale oddające klimat codzienności lat siedemdziesiątych XX w. Scenki rodzajowe i piosenki towarzyszyły mieszkańcom Motycza podczas uroczystości rocznicowych, świeckich i religijnych niosąc radość i wzruszenie. Dając poczucie własnej wartości i godności.

Przygotowując się do tej uroczystości cała szkolna społeczność zapoznała się z twórczością Czesława Maja, słuchała na zajęciach w bibliotece jego wybranych poezji, opowiadań, legend i bajań.

Można było też obejrzeć prezentację multimedialną i wystawę fotografii.

Dzieci z klasy II i III przeprowadzały wywiady ze swoimi dziadkami na temat obyczajów jakie były w Motyczu w latach ich dzieciństwa i młodości, i porównywały je z tymi opisywanymi w opowiadaniach p. Czesława Maja.

Udało się nawet dotrzeć do członkiń koła „Rola”, prowadzonego przez autora „Zawieruch”. Nauczyliśmy się piosenki „Zamkowa Góra”.

Na zajęciach koła czytelniczego w klasie II czytane były wiersze;

„ Nad Motyczem”, „Moja poezja”, „Skowronek”, „ Nasza Hania”.”Nasze chłopy” i inne. Rysowane były ilustracje do wierszy. Porównywaliśmy stary Motycz ze współczesnym Chętni samodzielnie próbowali swoich sił pisząc krótkie wierszyki.

W maju wędrowaliśmy „ścieżką przez Motycz ”, z pomocą babć i dziadków szukając miejsc i ludzi opisywanych przez autora. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że bardzo wieś się zmieniła , wypiękniała.

Mieszkańcy Motycza dumni są ze swojej miejscowości, jej historii, tradycji, malowniczego krajobrazu, ale przede wszystkim z tego, że ma ona takich synów jak pan Czasław Maj, który całe ciężko pracując miał jeszcze siły i chęci by utrwalić wszystko to na piśmie , żyjąc w zgodzie z Bogiem, ludźmi i przyrodą .

Wielce szanownemu Poecie życzymy

by w sercu nadal maił się maj!…

opracowały: E. Kamińska, L. Słapek

Spotkanie z Edytą Zarębską-bajkopisarką i ilustratorką.

poniedziałek, 16 maj 2011

9 maja 2011 roku uczniowie klasy drugiej wraz z p. Lidią Słapek i p. Elżbietą Kamińską udali się na wyprawę do Konopnicy. Tam zostali uraczeni lodami przez mamę Adasia Zawiślaka a następnie uczestniczyli w spotkaniu z Edytą Zarębską i jej mężem. Pani Edyta jest autorką książki „Opowieści babci Gruni”. Podczas spotkania opowiadała o swym dzieciństwie w Hrubieszowie, o potrzebie pisania wierszy-o marzeniach by zostać pisarką. I o spełnieniu się tych marzeń. Pan Robert Zarębski przeczytał dzieciom fragmenty utworów żony i w bardzo przystępny sposób przedstawił drogę jaką przebywa utwór zanim od zamysłu stanie się książką. Na koniec pani Edyta rozdała wszystkim uczestnikom spotkania własnoręcznie wykonane rysunki z autografem.

Elżbieta Kamińska

SS853603SS853605SS853614SS853615SS853604SS853595Subskrybuj kanał RSS