Aktualności
Dodane przez psor dnia Marzec 16 2011 00:34:32
II Etap Halowej Piłki Nożnej.


8.12.2017 roku na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Radawcu Dużym odbył się II Etap Turnieju w halową pikę nożną o Puchar Wójta Gminy Konopnica. Zawody przebiegły w atmosferze fair – play oraz zapewniły kibicom wspaniałe widowisko sportowe. Dzięki zaciętej rywalizacji i sportowej walki do końca Nasza drużyna chłopców zajęła I miejsce natomiast drużyna dziewcząt II miejsce. Kolejny- III etap już w styczniu.

DRUŻYNOWE ZAWODY W TENISA STOŁOWEGO.We wtorek, 28 listopada 2017 r. został rozegrany Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego. Miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna przy SP w Stasinie. Zawody były skierowany do dziewcząt i chłopców wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Konopnica. Zawody rozpoczęły się od oficjalnego otwarcia przez Pana Jacka Wójcika – dyrektora szkoły. Następnie rozlosowano kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Naszą szkołę reprezentowali: Zuza Golema, Natalia Kępka, Arek Pluta i Patryk Zielonka. Po zaciętych zmaganiach Nasze drużyny dziewcząt i chłopców zajęli III miejsca.

Mikołajki w klasie piątej.AFRYKA I LEGO NA MIKOŁAJA - 4b


AFRYKA I LEGO NA MIKOŁAJA - 4b
6 grudnia klasa 4b zwiedziła kawał świata - dzięki uprzejmości Sióstr Białych, misjonarek, mogliśmy posłuchać, dotknąć, powąchać kontynentu odległego, przez co dla większości z nas tajemniczego. Afryka. Pełna barw, różnic rasowych i socjalnych. Pełna biedy i nierówności. A z drugiej strony ludzi otwartych, pomysłowych i kreatywnych. Tak jak św. Mikołaj uczył nas dzielenia się i ofiarowania swoich dóbr innym, tak my w mikołajki wysłuchaliśmy opowieści osoby, która dzieli się sobą - pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Afryki Zachodniej.
Następnie udaliśmy się do Centrum Kreatywności Bricks 4 Kidz - Lublin, PL, by wspólnie budować ruchome modele z LEGO.

Sześciolatki w magicparku


Szóstego grudnia 2017 roku grupa sześciolatków, razem z opiekunami i rodzicami, udała się do Magic Parku przy ul.Nałęczowskiej w Lublinie. Dzieci aktywnie i radośnie spędziły ten czas. W drodze powrotnej otrzymały prezenty, które pozostawił dla nich Święty Mikołaj.

Klasy 4 uczą się o katalogach.

Dwie klasy czwarte na języku polskim udały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Motyczu, by w praktyce nauczyć się czym jest i z jakich elementów składa się karta katalogowa. Pani bibliotekarka przeprowadziła także warsztaty praktyczne, podczas których dzieci korzystały z katalogu internetowego GBP.
Zgodnie z podstawą programową-uczymy się samodzielnego wyszukiwania informacji

Warsztaty integracyjne klasy VI w Fundacji „Szczęśliwe Dzieciństwo”
w Motyczu Leśnym


17.11.2017r klasa VI wybrała się wraz z wychowawcą do siedziby Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Motyczu Leśnym na zorganizowane warsztaty integracyjne. W trakcie listopadowych warsztatów, podobnie jak w czerwcu, mieliśmy okazję do wspólnej zabawy i miłego spędzenia czasu wykonując szereg zadań jako klasa oraz jako poszczególne grupy. Opowiadaliśmy o sobie i swoich zainteresowaniach, w trakcie gry zespołowej wywoływaliśmy swoje imiona przez koc, wspólnie układaliśmy klocki przywiązane do sznurków, graliśmy w „puszkę Pandory”, upiekliśmy szarlotkę i zrobiliśmy pachnące mydełka do kąpieli. Zorganizowaliśmy również pokaz mody uczniów naszej klasy, w trakcie którego szczególnie dopisywały nam humory. Warsztaty zakończyliśmy wspólną konsumpcją pysznego ciasta, które upiekliśmy. Na pamiątkę dostaliśmy od organizatorów pięknie zapakowane mydełka kąpielowe, której wcześniej wykonywaliśmy. Tego dnia powróciliśmy do domów pełni wrażeń i ochoty do wzięcia udziału w następnych warsztatach.

Klasa VI z wychowawcąZABAWA ANDRZEJKOWA 2017„Robimy świeczniki” - warsztaty plastyczne klasy 1 w Bibliotece GminnejFitEdukacja


Matematyka dla mózgu na 5 na godzinie wychowawczej? Pomieszanie z poplątaniem czy jednak w tym szaleństwie jest metoda?
O tym, że 5 ma jednak magiczną moc, mogli przekonać się dzisiaj uczniowie klasy 4b.
5 posiłków dziennie
5 porcji warzyw i owoców
5 pięter piramidy żywieniowej
To wszystko po to, by zdrowo odżywiać nasze ciało i, tym samym, mózg!
Do tego min. 60 min. wysiłku fizycznego codziennie! Sam Pascal Brodnicki nas do tego przepisu przekonywał!
Tak. Teraz można powiedzieć, że stosując i rozumiejąc powyższe zasady-BĘDZIEMY FIT, a organizm nam się w przyszłości odwdzięczy😍

Gminny Turniej Piłki Nożnej I etap⚽️⚽️Bożonarodzeniowe Cudeńka!Święto Niepodległości

10 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.
W przeddzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasa VII wspomagana przez uczniów klasy V, zaprezentowała montaż słowno –muzyczny. Ta wyjątkowa lekcja historii przypomniała najważniejsze wydarzenia z historii naszego państwa z czasów niewoli, a przede wszystkim okoliczności odzyskania niepodległości. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych, które wykonał muzyczny duet z klasy IV a Olga i Hania. Apel przygotowała Iwona Palczewska, a akompaniament Krzysztof Tarczyński.

Iwona Palczewska
Dzieci z oddziału przedszkolnego zgłębiały tajniki wspaniałej zabawy.


Dzieci z oddziału przedszkolnego zgłębiały tajniki wspaniałej zabawy. Zadowolone miny mówią same za siebie.

JESTEŚMY FIT!


W ramach projektu #FitEdukacja#, klasa 4b na godzinie wychowawczej zapoznawała się z zasadami zdrowego żywienia, a zwłaszcza picia:).
Kilka słów wstępu na temat składu naszego organizmu (u dzieci jest to 75% wody!), dziennego zapotrzebowania na wodę, ilości cukru w ulubionych napojach (zwłaszcza tych "czerwonych" oraz tzw. wodach smakowych, które de facto są napojami wysokocukrowymi), żeby potem przejść do praktyki - nauki przez zabawę i doświadczenie.
Eksperyment 1 - rozpuszczaliśmy cukier w wodzie - 19 łyżeczek na 500 ml, czyli tyle ile zawiera coca-cola. Smak? Bez gazu i kwasów - nie do przyjęcia!
Eksperyment 2 - produkcja soków wieloowocowych i wody smakowej :) Uczniowie przynieśli cytrusy, miód, wodę i wyciskarki - napoje wyszły PYSZNE:), akurat idealne przed lekcją wychowania fizycznego.
Wychowawca ma nadzieję, że po tej lekcji bardziej świadomie będziemy wybierali to, co pijemy! Oby:)

Jesień


🍁🍁🍁🍄Jesień to idealny czas na rozwijanie swoich plastycznych zdolności, dlatego uczniowie klasy IIIa wraz ze swoją wychowawczynią p.Olą, uczestniczyli w warsztatach plastycznych, które zostały zorganizowane we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Konopnica w Motyczu.
Dzieci wykonały przepiękne jesienne lampiony, które będą ozdobą na klasowym parapecie.


KLASA 4b KULTURĄ... GRZESZY!

Pierwsza klasowa wycieczka klasy 4b upłynęła pod hasłem "kulturalny Lublin" :) Chciał-nie chciał, dostosować się musi. Wychowawca tym razem nie dał wyboru:) Ale spisaliśmy się na medal!
W Centrum Spotkania Kultur byliśmy na adaptacji klasyki operowej Mozarta "Czarodziejski flet". Następnie spacerkiem, przez Ogród Saski, przeszliśmy do Galerii Labirynt, żeby uczestniczyć w warsztatach "Czy kolory mają kształty?".
Zajęcia okazały się niezwykle inspirujące. W pierwszej części mieliśmy okazję zapoznać się (prowadzenie - historyk sztuki) z terminologią i interpretacją kolorystyki oraz kształtu w malarstwie współczesnym. Następnie tworzyliśmy własne prace inspirowane wystawą.
O tym, że to był udany dzień, niech zaświadczy jedna z próśb: "Proszęęę Paaani, a przyjedziemy tu jeszczee? I do teatru teeeż!" :)


Ślubowanie klasy pierwszej
Dyrektor szkoły informuje o zmianie godzin lekcyjnych od 23.10.2017 r.

1. 07:45 – 08:30
2. 08:35 – 09:20
3. 09:30 – 10:15
4. 10:30 – 11:15
5. 11:25 – 12.10
6. 12:15 – 13.00
7. 13:05 – 13.50
8. 14.00 – 14:45
9. 14.55 – 15.40\

Wycieczka do Warszawy 12.10.2017r
Dzień papieskiDzień Edukacji Narodowej


Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej.
Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.
Tradycyjnie w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację
i wychowanie uczniowie składają im podziękowania i życzenia. Często z tej okazji przygotowywane są również specjalne występy artystyczne uczniów, dlatego też i w naszej szkole w piątek 13.10.2017 o godz. 11:00 na sali gimnastycznej odbyła się Akademia z okazji tego Święta w której wzięli udział uczniowie kl. IV b.

Ewelina Polska-Adach

DIY, czyli DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 4b

Popularne ostatnio DIY (ang. "do it yourself" - zrób to sam) zawitało w nasze szkolne progi dzięki pomysłowości i kreatywności dziewczyn z klasy 4b.
Wycieczka? Prezenty? Coś słodkiego? W sumie czemu by tego nie połączyć?;) 45 min. to dość dużo czasu przecież:)
I tak odbyły się zawody sportowe na boisku szkolnym - 3 konkurencje: ćwiczenia w kręgu, bieg między pachołkami z piłką oraz popularny zbijak. Po zawodach dekoracja i medale - wykonane własnoręcznie przez uzdolnione i - co ważniejsze - chętne dziewczynki z klasy. Następnie w sali nr 10 czekała na panów największa niespodzianka - tort wykonany specjalnie na tę okazję przez Julkę i jej mamę oraz przygotowane laurki - dla każdego zgodnie z jego przymiotami.
To był udany dzień i chyba dość zaskakujący dla niektórych niecierpliwych, którzy doczekać się nie mogli, co też koleżanki dla nich przygotują. No. To teraz czekamy na rewanż w marcu!


Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

W dniu 28.09.2017r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka, w której uczestniczyli uczniowie klas IV- VII. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. Uczestnicy dyskoteki chętnie wychodzili na parkiet, wspólnie tańczyli i się dobrze bawili. Impreza zakończyła się o godz.19.30. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni.
Zmiany w dowozie uczniów naszej szkoły

DYREKTOR SZKOŁY INFORMUJE IŻ OD 25.09.2017 r. KURSUJE GMINNY AUTOBUS DLA DZIECI ZAMIESZKAŁYCH NA SPORNIAKU

PRZYJAZD DO SZKOŁY (KURS DODATKOWYM AUTOBUSEM)
ODJAZD 7:08 Z PRZYSTANKU RONDO SPORNIAK
PRZYJAZD SP MOTYCZ OK. 7:20 PRZYSTANEK KOŁO SZKOŁY

POWRÓT DO DOMU (KURS OBECNYM GIMBUSEM OK. 14.00)
ODJAZD 14.03 Z PRZYSTANKU KOŁO KOŚCIOŁA (DLA DZIECI ZAMIESZKAŁYCH NA SPORNIAKU)
POWRÓT MOŻLIWY JEST RÓWNIEŻ PÓŹNIEJSZYM KURSEM ODJAZD O 15.48 Z PRZYSTANKU KOŁO KOŚCIOŁA.

ODJAZD 14.20 Z PRZYSTANKU KOŁO SZKOŁY (DLA DZIECI ZAMIESZKAŁYCH NA MOTYCZ I, II KOLONIA, MOTYCZ SKUBICHA, MOTYCZ - JÓZEFIN)

KONIECZNA JEST ZGODA RODZICÓW NA SAMODZIELNY POWRÓT (na najbliższy poniedziałek tj. 25.09.2017 r.).

DZIECI DOJEŻDŻAJĄCE BĘDĄ ODBIERANE RANO I ODPROWADZANE PO LEKCJACH NA PRZYSTANEK.

DYREKTOR SZKOŁY

Zmiana w godzinach pracy szkoły

DYREKTOR SZKOŁY INFORMUJE IŻ OD 25.09.2017 r.
NASTĘPUJE ZMIANA GODZIN LEKCYJNYCH DLA SZKOŁY ORAZ ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH:
ZAJĘCIA ROZPOCZYNAJĄ SIĘ O GODZ. 7.50 ,
LEKCJA TRWA OD 7.50 DO 8.35 NASTĘPNIE 5 MINUT PRZERWY, KOLEJNE LEKCJE BEZ ZMIAN OD 8.40

DYREKTOR SZKOŁY


Dyrektor Szkoły Podstawowej w Motyczu informuje o zmianie trasy autobusu relacji Lublin - Radwczyk Drugii od 05.09.2017 r.Informacja dotycząca podręczników na rok szkolny 2017/2018

Szanowni Rodzice!
Uprzejmie informujemy, że każdy uczeń w roku szkolnym 2017/2018 otrzyma darmowy zestaw podręczników i zeszytów ćwiczeń w ramach dotacji celowej, z wyjątkiem podręczników i zeszytów ćwiczeń do religii.


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Letni turniej piłki nożnej

21 czerwca 2017 w Szkole Podstawowej w Zemborzycach Tereszyńskich odbył się Letni Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Konopnica. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu zawodników rozgrywki stały na wysokim i wyrównanym poziomie. Ostatecznie nasi chłopcy wrócili z pucharem za zdobycie II miejsca. Bardzo dobrze wypadły dziewczęta, które również zajęły II miejsce. Serdecznie gratulujemy udanego występu na ostatnich zawodach sportowych w tym roku szkolnym.

Paweł Lipczak
Wycieczka do Parku Rozrywki i Edukacji „Farma Iluzji”

W dniu 12 czerwca 2017 r. uczniowie z klas 2a,2b,3b wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki i Edukacji „Farma Iluzji” . Dzieci zwiedziły Muzeum Iluzji, w którym miały zadanie przejść przez salę pełną luster, oglądały się w krzywych zwierciadłach, czy próbowały schwycić hologramy. Następnie odkrywały tajemnice Lewitującego Kranu, Niemożliwego Trójkąta i Studni Nieskończoności. Wielką atrakcją była Latająca Chata Tajemnic – drewniany domek, w którym dzieją się istne czary: woda płynie do góry, ludzie nie mogą utrzymać równowagi itp. Zaciekawiła nas także duża szachownica z gigantycznymi szachami oraz krzesło i stół olbrzyma, przy których czuliśmy się jak krasnale. Uczniowie zmierzyli się także z wiklinowym labiryntem pełnym nieoczekiwanych zakamarków i ślepych tuneli. Wiele emocji wzbudziło przejście Tunelem Zapomnienia i Szlakiem Trapera. Wycieczkę do „Farmy Iluzji” z pewnością będziemy długo wspominać. Dostarczyła nam ona wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń!

Bożena Zbiciak

Warsztaty integracyjne klasy V w Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo
w Motyczu Leśnym

7.06.2017r klas V wybrała się wraz z wychowawcą do siedziby Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Motyczu Leśnym na zorganizowane warsztaty integracyjne z okazji Dnia Dziecka. W trakcie warsztatów mieliśmy okazję do wspólnej zabawy i miłego spędzenia czasu wykonując szereg zadań jako klasa oraz jako poszczególne grupy. Braliśmy udział m.in. w zabawie: „Kto , tak jak ja….”, wywoływaliśmy swoje imiona przez koc, wspólnie układaliśmy klocki przywiązane do sznurków, szukaliśmy numerków, układaliśmy rymowanki o naszych grupach i budowaliśmy trzypoziomowy most z patyczków. Graliśmy również w gry zespołowe. Warsztaty zakończyliśmy ogniskiem klasowym. Na koniec otrzymaliśmy Certyfikat Zgranej Klasy od pań prowadzących zajęcia. Cieszymy się, iż tak miło i wesoło spędziliśmy wspólnie czas w siedzibie Fundacji.

Klasa V z wychowawcą
Wycieczka klasy 3a do Kozłówki i Leonowa

9 czerwca klasa III a z wychowawczynią i panią Teresą Kasietą pojechała na wycieczkę do Kozłówki i Leonowa. W programie wycieczki było zwiedzanie pałacu i parku w Kozłówce, mini zoo w Leonowie a w nim wiele ciekawych zwierząt. Uczniowie wesoło bawili się na „dmuchańcach”. Na zakończenie wycieczki zorganizowaliśmy ognisko klasowe.

Anna Wiśniewska
Wycieczka klasy I z rodzicami do ZOO w Wojciechowie

Dnia 6 czerwca 2017 r. klasa I z rodzicami i wychowawczynią wybrała się do ZOO w Wojciechowie. Przewodnikiem była pani Monika.
Dzieci były oczarowane zwierzętami, chętnie słuchały informacji o nich. Z wielkim zainteresowaniem obserwowały ich zachowanie. Poznały też zwyczaje poszczególnych zwierząt., niektóre z nich mogły pogłaskać i nakarmić. Podziwiały kilkadziesiąt gatunków zwierząt z pięknym, białym lwem na czele. Szczególnie podobały się dzieciom wielbłądy, antylopy, kangury, małpki, lamy i kozy. Wspaniale prezentowały się liczne gatunki ptaków wodnych i lądowych – żurawie koroniaste, bażanty, kaczki, pawie i czarne łąbędzie.
Świeże powietrze zaostrzyło wszystkim apetyty. Kiełbaski pieczone na grilu smakowały wyśmienicie! Niespodzianką były kupione przez rodziców lody.
Był też czas na zabawę na placu rozrywki. Wielkim powodzeniem cieszyła się trampolina, huśtawki, zjeżdźalnie.
To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

Danuta Banaszek
NOCUJEMY W SZKOLE!


A czy Wy spaliście w szkole? Bo my tak 
Wybrani uczniowie z klasy 3b, 4 i 6 mieli okazję uczestniczyć w „Nocy w bibliotece” połączonej z kolejnym spotkaniem z cyklu „ZNAN MOTYCZANIE DZIECIOM” – „Przekaż tradycję”. Tym razem były to raczej motyczanki – p. Małgorzata Sulisz oraz dr Agata Kusto – etnomuzykolog, pracownik Wydziału Artystycznego UMCS, red. nacz. „Pisma Folkowego”, a także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Spotkanie opisał „Dziennik Wschodni”.
Pomysł zrodził się wraz z opracowywaniem przez panie Elżbietę Kamińską oraz Monikę Wiertel regulaminu szkolnego konkursu literacko-plastycznego „OCH! KSIĄŻKA”, zaś w toku wydarzeń jubileuszowych 700-lecia Motycza, rozrósł się i nabrał bardziej różnorodnego charakteru.
Pierwszym punktem wieczornego spotkania była prezentacja prac konkursowych III etapów konkursu „OCH! KSIĄŻKA” (finalistki: Weronika Karbowniczek, Zuzanna Wrótniak, Oliwia Żołna, Amelia Żydek). Następnie w stołówce szkolnej pod okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich powstawało ciasto i farsz z kaszy gryczanej i sera – robiliśmy motyckie pierogi!:) Kolejną atrakcją wieczoru była prelekcja pani Kusto. Pani Doktor powiedziała kilka słów na temat folkloru, Oskara Kolberga, sposobu rejestrowania dźwięku, a także włączyła nagrania kilku współczesnych utworów folkowych, m.in. z lubelskich „Mikołajek Folkowych”, odbywających się cyklicznie w grudniu.
Najwięcej emocji wzbudziła gra terenowa – „Motyckie tropy” zakończona ogniskiem i poszukiwaniem ukrytego skarbu – wielkiego słoja słodyczy (nie do przejedzenia, jak się okazało ). Uczestnicy, pod opieką rodziców, podzieleni na 4 grupy i wyposażeni w mapy oraz latarki, od godziny 21:00 przez ponad dwie godziny rozwiązywali zadania pozostawione w poszczególnych punktach Motycza. Dwa z nich dotyczyły patrona SP Motycz – Wincentego Witosa oraz znanych mieszkańców wsi. Polegały na wyszukaniu informacji, narysowaniu portretu, wymyśleniu zadań dla pozostałych grup – przy wykorzystaniu różnych źródeł informacji. Dwa kolejne – jedno zlokalizowane w Domu Kultury, gdzie drużyny miały ułożyć puzzle z wizerunkiem grodziska oraz rozrysować trasę rowerową DK – GRODZISKO. Kolejne – zlokalizowane na cmentarzu (!). Uczestnicy mieli trafić do grobu Trzech Nieznanych Żołnierzy i ułożyć na ich temat legendę. Swój pobyt zaznaczali zapalonym zniczem. No i wreszcie punkt piąty trasy – kościół, gdzie czekał ksiądz Stanisław i po krótkiej pogawędce nt. dziejów parafii zaprosił wszystkich na ognisko.
Niewątpliwie była to noc pełna wrażeń - zakończona wspólnym czytaniem przyniesionych przez uczniów książek i słuchowiskiem włączonym do snu. A spało się chyba dobrze, bo do zamkniętej na kilka spustów szkoły, jeden z rodziców dłuugo musiał rano pukać
ZNANI MOTYCZANIE DZIECIOM

Zaproszenie na spotkanie

Z okazji jubileuszu 700-lecia Motycza, w dniu 2 czerwca 2017 roku o godz. 17:00 Szkoła Podstawowa im. W. Witosa organizuje spotkanie, będące olejnym z cyklu ZNANI MOTYCZANIE DZIECIOM. Naszymi gośćmi będą p. Małgorzata Sulisz oraz dr Agata Kusto – etnomuzykolog, red. nacz.”Pisma Folkowego”.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Motycza i okolic do wzięcia udziału w wieczornym spotkaniu pt. „Przekaż tradycję”, podczas którego m.in. wysłuchamy prelekcji nt. „Jak dokumentować tradycję?” oraz wspólnie ulepimy motyckie pierogi!

Uczniowie oraz Grono Pedagogiczne SP w MotyczuWycieczka klas IV-VI w Pieniny

Wycieczka przedszkolaków do Ogrodu Botanicznego w Lublinie


Wiosna w pełnym rozkwicie! Maj to najlepsza pora na bliski kontakt z przyrodą. Dzieci z zerówki doświadczały takiego kontaktu spacerując po Ogrodzie Botanicznym w Lublinie. Mieliśmy okazję posłuchać żabiego koncertu, zobaczyć małe i dorosłe kaczki krzyżówki i wiele roślin, o których ciekawie opowiadał pan przewodnik. Sprawdzaliśmy też, jak smakuje czosnek niedźwiedzi i jak pachnie kocimiętka. Największe wrażenie robiły ogromne kaktusy i sukulenty rosnące w szklarni.
Spacer zakończyliśmy pysznymi lodami w miejscowej kawiarence „Wrzosowa Chatka”.

Izabela Misztal
Półfinał Powiatowy w piłce nożnej chłopców

Dnia 16 maja 2017r. na boisku CFiKS w Bełżycach odbył się Półfinał Powiatowy w piłce nożnej chłopców. Wzięły w nim udział drużyny z Bełżyc, Borzechowa, Maszek oraz Nasza drużyna z Motycza. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Po zaciętych meczach ostatecznie zajęliśmy II miejsce ulegając jedynie drużynie gospodarzy.

Oto klasyfikacja końcowa zawodów:
I miejsce: SP Bełżyce 7 pkt
II miejsce: SP Motycz 6 pkt
III miejsce: SP Borzechów 4 pkt
IV miejsce: SP Maszki 0 pkt

Paweł Lipczak
DZIEŃ PATRONAZnani motyczanie dzieciom – spotkanie z Posłem na Sejm RP Janem Łopatą


24 kwietnia 2017 odbyło się drugie spotkanie z cyklu ZNANI MOTYCZANIE DZIECIOM. Tym razem gościem specjalnym był Poseł Jan Łopata – absolwent SP Motycz, mieszkaniec naszej wsi.
Podobnie jak poprzednio, spotkanie podzielone zostało na dwie części.
Pierwsza, związana z priorytetem MEN, jakim na rok szkolny 2016/2017 jest upowszechnianie czytelnictwa, polegała na odczytaniu na role tekstu Luneta czasu i Konstytucja 3 maja K. Ostrowskiej-Biernackiej, R. Kajzera. Sześciu uczniów oraz nasz Gość jako narrator, wcieliło się w bohaterów, którzy za pomocą magicznej lunety, przenoszą się w czasie. Trafiają w sam środek wydarzeń roku 1791, obserwując czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz spotykając Tadeusza – ucznia szkoły kadetów. W tej części spotkania uczestniczyła cała społeczność szkolna, toteż uczeń klasy 6 – Jakub Włosek przybliżył słuchaczom zagadnienia związane ze zmianą praw, które zostały wprowadzone wraz z konstytucją trzeciomajową. Tę część spotkania zakończyła krótka część artystyczna – tematycznie związana z treścią czytanego tekstu.
Druga część spotkania nie odbyłaby się bez zaproszonych gości, jakimi byli przedstawiciele pozostałych czterech szkół podstawowych z Gminy Konopnica. Uczniowie, pod wodzą Posła, byli aktywnymi uczestnikami debaty pt. Czy można być patriotą w Unii Europejskiej? Publiczność, po wysłuchaniu argumentów, przemyśleń i po skrupulatnym naświetleniu tematyki przez Pana Łopatę, uznała niemalże jednogłośnie, że patriotyzm w czasach globalizacji jest trudny, aczkolwiek jak najbardziej możliwy, jak nie obowiązkowy!
Jako organizatorzy liczymy, że była to żywa lekcja historii i WOSu, która przyczyni się do pielęgnowania patriotyzmu oraz miłości do naszej małej ojczyzny. Życzymy sobie więcej takich spotkań!

Monika WiertelZaproszenie na rajd


Burmistrz Bełżyc oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” pod patronatem merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej - Odział w Lublinie, mają przyjemność zaprosić Państwa szkołę do wzięcia udziału w 5. Rajdzie mjr. cc. „Zapory” 2017, dnia 6 maja 2017 r. (sobota).
Do udziału w rajdzie zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich.

Cele rajdu:
- edukacja i budowa wśród dzieci i młodzieży podstawowej wiedzy dotyczącej postaci majora cichociemnego Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i działalności Żołnierzy Wyklętych oraz Armii Krajowej
- zapoznanie z lokalnymi miejscami historycznie związanymi z działalnością Polskiego Państwa Podziemnego i jego walki z okupantem niemieckim i komunistycznym
- zaszczepienie zainteresowania tematyką historyczną, patriotyczną i niepodległościową.

Zgłoszenia:
- zgłoszenia grup (uczniowie plus opiekunowie-nauczyciele) chętnych do wzięcia udziału w rajdzie należy przesyłać pocztą lub składać osobiście na adres:

Urząd Miejski w Bełżycach
Biuro Obsługi Klienta
ul. Lubelska 3
24-200 Bełżyce
Dokumenty do pobrania:
Regulamin Rajdu Pieszego 2017
Zaproszenie do udziału w rajdzie 2017
Zgoda rodziców na udział w rajdzie 2017
Lista uczestników 2017

SPOTKANIE Z BAŚNIĄ

W ramach promowania czytelnictwa uczniowie klasy 4 poprowadzili spotkanie literackie dla młodszych kolegów z klasy 1 i 2b.
Dzieci miały okazję wysłuchać dwóch autorskich tekstów-baśni napisanych przez Zuzię Wrótniak i Oliwię Żołnę oraz porozmawiać na temat znanych im baśni J. Ch. Andersena. Starsi koledzy przygotowali do nich plakaty, mapy mentalne oraz prezentację multimedialną. Zadawali również pytania do tekstów i przekazali wiedzę dotyczącą cech baśni jako gatunku literackiego.
Liczymy, że to właśnie oni-nasi mali słuchacze-za kilka lat sami udadzą się z podobną misją do klas młodszych 😊

Monika Wiertel

MAMY PUBLIKACJĘ W WIKIPEDII


Uczennice klasy 6 – Zuza Golema i Natalia Kępka, w ramach dodatkowej pracy domowej z języka polskiego, stworzyły artykuł do Wikipedii nt. rzecznik prasowej Ministerstwa Obrony Narodowej – Anny Pęzioł-Wójtowicz.
Oto link: Anna Pęzioł-Wójtowicz

OGROMNE GRATULACJE!!!

ZNANI MOTYCZANIE DZIECIOM700-lecie Motycza - Opowieści moich dziadków w klasie V – część II.

5 kwietnia 2017r gościem klasy V na lekcji z wychowawcą był pan Paweł Wójtowicz – dziadek naszego klasowego kolegi Filipa Florka. Było to drugie spotkanie klasy z cyklu „Opowieści moich dziadków” z okazji przypadającej w tym roku 700-letniej rocznicy powstania naszej miejscowości.
Pan Wójtowicz opowiadał nam ciekawie o tradycjach wielkanocnych pielęgnowanych w Motyczu i najbliższej okolicy, które pamięta on bardzo dobrze z okresu swojego dzieciństwa. Dowiedzieliśmy się ,między innymi, jak wyglądał tradycyjny kosz wielkanocny i jakie produkty były zanoszone do poświęcenia. Poznaliśmy historię dotyczącą pochodzenia jednej z najpopularniejszych tradycji wielkanocnych czyli „śmingusa–dyngusa”. Nie wszyscy z nas wiedzieli, że w drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy w tutejszych okolicach istnieje zwyczaj obchodzenia domów i zbierania „smakołyków„ do kosza. Dziadek naszego kolegi opowiadał również o narzędziach używanych dawniej do wykonywania prac gospodarskich. W trakcie rozmowy z nami nasz gość nawiązał do niektórych tradycji bożonarodzeniowych i wtedy usłyszeliśmy o jego występie w przedstawieniu teatralnym „Herody”. Chociaż pan Paweł po raz pierwszy wystąpił w tej sztuce w 1946r, doskonale pamięta on swoją rolę do dziś i bardzo chętnie ją nam przedstawił.
W drugiej części spotkania dowiedzieliśmy się o udziale naszego gościa w pracach na rzecz odbudowy kościoła w Motyczu, po pożarze w 1994r. Pan Paweł pamięta wiele osób współpracujących z nim wtedy, jak na przykład nadzorującego odbudowę kościoła pana Stanisława Dadosa czy też księdza Beltrudzkiego z USA. Poznaliśmy również imiona i nazwiska wszystkich proboszczów naszego kościoła od początku istnienia parafii, tj. od 1925 roku.
Na koniec lekcji pan Wójtowicz odpowiadał na nasze pytania. Żegnając się z niecodziennym gościem wyraziliśmy swój podziw dla tak doskonałej pamięci i porównaliśmy tradycje świąteczne dawniej i dziś. Jeszcze raz bardzo dziękujemy panu Pawłowi Wójtowiczowi za wizytę w naszej szkole, życzymy dużo zdrowia i radosnych Świąt Wielkiej Nocy.

Klasa V wraz z wychowawcą

Wycieczka klasy VI do Lublina

4 kwietnia 2017 r. nasza klasa pod opieką p. Katarzyny Prokopowicz i p.Teresy Kasiety wybrała się na długo wyczekiwaną wycieczkę.
Pierwszym etapem wyjazdu było kino Ciemna City, w którym obejrzeliśmy film pt. „Był sobie pies”. Jest to niezwykle wzruszająca i zabawna opowieść o tym, że każdy pies na tym świecie ma do wypełnienia misję… Mieliśmy świetną okazję do refleksji, ponieważ chęć posiadania czworonoga niesie za sobą pewne obowiązki. Wielu z nas mogło zrozumieć, ile pracy, miłości i odpowiedzialności wymaga opieka nad zwierzętami. O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka każdy z nas wie. Ile okażemy mu serca, tyle zaangażowania otrzymamy od niego…. Była to mądra lekcja, by zawsze przed podjęciem tak ważnej decyzji dobrze ją przemyśleć.
Kolejną atrakcją był pobyt w parku trampolinowym Mania Skakania. Tu mieliśmy okazję aktywnie spędzić czas. Pod czujnym okiem instruktorów mogliśmy korzystać z dużego kompleksu poziomych i skośnych trampolin, ze zjazdu tyrolskiego, basenu z gąbkami, boiska do gry w koszykówkę, a także ze ścianki wspinaczkowej. Dwugodzinna wizyta minęła w mgnieniu oka. Była to świetna zabawa połączona z przyjemnym wysiłkiem. Wycieczkę zaliczamy do udanych.

Klasa VI z wychowawcą

„Smartfon jak narkotyk” - warsztaty profilaktyczne w klasie VI

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez smartfonów i portali społecznościowych. Młodzi ludzie każdego dnia wymieniają się informacjami na Facebook'u, Instagramie, Twitterze, Snapchacie. Nawiązują w ten sposób relacje, dzielą się swoimi pasjami i wyrażają siebie, ale także budują swoje poczucie tożsamości i własnej wartości. Czasami korzystanie ze smartfona staje się uzależnieniem, a wirtualny świat - jedynym światem, w którym młody człowiek chce przebywać.
4 kwietnia 2017 r. klasa VI uczestniczyła w warsztatach profilaktycznych pt. „Smartfon jak narkotyk” przeprowadzonych przez specjalistę z Małopolskiego Centrum Profilaktyki. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pojęciem uzależnienia behawioralnego i nauczyć się rozpoznawać jego przejawy. Analizowali granicę między światem realnym i wirtualnym, kształcili postawę ograniczonego zaufania i dystansu wobec mediów społecznościowych

Katarzyna Prokopowicz

700-lecie Motycza – spotkanie z absolwentką naszej szkoły panią Haliną Muszyńską

W ramach spotkań z cyklu „Opowieści naszych dziadków…” 31 marca 2017 r. nasza klasa gościła panią Halinę Muszyńską, „przyszywaną” babcię Kuby Włoska. Na początku swej opowie
Rozszerzona zawartość newsa